Priests Information (T to W)

[tab title=”T”] [pane title=”Fr. Thomas Saw Htoo Htoo”]
Fr. Thomas Saw Htoo Htoo
21.12.1963
Phado, Kyauktaga, Bago Division
05.04.1964
Nyaunglebin
29.04.1973
Sacred Heart’s Church, Phado
St. Joseph’s Minor Seminary, Bago
St. Joseph’s Major Seminary, Pyin-Oo-Lwin
St. Joseph’s Catholic Major Seminary,Yangon
02.12.1995, by Archbishop Gabriel Thohey Mahn Gaby
St. Mary’s Cathedral, Yangon
19.03.1996, by Archbishop Gabriel Thohey Mahn Gaby
St. Mary’s Cathedral, Yangon
Michael U Saw Ba Aye
Agnes Daw Naw Chit May
7/ Pa Kha Na (Naing) 113660
B.A. (Psychology)
1996-1997: St. Lazarus’ Church, Insein, Yangon (Assistant)
1997-2000: St. Francis Xavier’s Church + St. Paul Catechist rector, Hpa an (P.P + Rector)
2000-2002: Major Seminary (Philosophate), Pyin Oo Lwin (Professor- Disciplinarian)
2002 May-2002 Sep: St. T heresa’s Church, Alone, Yangon (Assistant)
2002 Sep : Minor Seminary, Bago (Spiritual Director)
2004 April: Intermediate Seminary, Bago (Rector)
2004 July: Ss. Peter & Paul Bible Training school (Rector)
2004 July: Catechists Commission (In charge)
25.4.2011: Maw Tin Soon, Pathein (Diocesan Project In Charge)
Thomas Saw Htoo Htoo
[/pane]