Priests Information (S)

[pane title=”Fr. S.S. Arul”]
Fr. S.S. Arul
16.12.1928
Kyaiklatt (Pyapon District)
27.01.1929
Kyaiklatt
11.02.1938
Kyaiklatt
Sacred Heart Minor Seminary, Mayanchaung, Pathein
General College, Penang, Malaysia
Subdiaconate – 03.12.1960,
Diaconate – 08.12.60 by Bishop Francis Chan
St. Francis Xavier’s Church, Penang, Malaysia
11.01.1961, by His Grace Victor Bazin, M.E.P.
St. Mary’s Cathedral, Yangon
Soosay Muthu
Mariammal
12/ Ka Ta Na (Naing) 072901
Matriculation 1951
1961-1966: St. Anthony’s Parish, Yangon (Assistant)
1966-1976: St. Joseph Minor Seminary, Yangon (Rector)
1977-1978: Kyaikame , Amherst (Parish-Priest)
1978-1980: CBCM, Yangon (Secretary General)
1979-1984: Pontifical Mission A.G, Yangon (National Director)
1980-1995: Sacred Heart Church, Kyauktan(Parish Priest)
1995-2003: St. Anthony’s Parish, Yangon (Parish Priest)
28.3.03: Archbishop’s House, Yangon (Retired)

S.S. Arul
[/pane]